Malarstwo galeria prac

W moim odczuciu malarstwo (czy wszelka inna twórczość) dzielona na różne epoki i style razi umownością. Definicje piękna czy sztuki cały czas podlegają weryfikacji i umykają definicji. Tym samym, także moje malarstwo umyka zaszufladkowaniu. Taką mam przynajmniej nadzieję. Zarówno mój temperament każe mi eksplorować ciągle nowe tematy i techniki, jak i zwykłe przeświadczenie że najwięksi malarze z przeszłości (choćby Pablo Picasso) tworzyli przez całe życie w różnych stylach. Może tak trzeba? Zauważą Państwo, że moja twórczość jest bardzo zróżnicowana. Z łatwością można odnieść wrażenie, że autorami tych prac było kilku, zupełnie różnych artystów. Są one jednak wyłącznie wynikiem mojej drogi twórczej. Spoiwem tego, co tworzę, jest zamiłowanie do manualnej, konwencjonalnej formy przekazu. Wynika to po części z sentymentu wobec pracy własnych rąk, po części zaś z bezpośredniego obcowania z materią malarską. Coraz mniej jest rzeczy niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju, tymczasem na takiej sztuce mnie „wychowano”. Dlatego samemu staram się tworzyć tak, a nie inaczej.


Przesłuchanie Anioła

Aneks malarski do dyplomu ASP

Seria prac inspirowana wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Przesłuchanie anioła”. Ten sam utwór zainspirował również legendarne trio (J. Kaczmarski, Z. Łapiński i P. Gintrowski) do wykonania jego aranżacji muzycznej (https://www.youtube.com/watch?v=hWYgKZtwB7Q). Wiersz opowiada zasadniczo o konflikcie jednostki z ustrojem totalitarnym. Można jednak rozpatrywać ten tekst szerzej, jako metaforę konfliktu między sumieniem jednostki a niemoralnym społeczeństwem, które tworzy niewydolny system.

Więcej

Sztuki Walki – Walki o Sztukę

Zapisując chwilę

Cykl prac z szybkimi szkicami przedstawiającymi postacie samurajów i praktyków różnych sztuk walki. Koncepcja tych prac ma wiarygodnie odzwierciedlić ruch lub dany moment, dlatego szkice wykonano z podobną energią i szybkością, jak cięcia zadawane mieczem lub techniki karate. Jest to zapis chwili, ale nie za pomocą aparatu fotograficznego, lecz jak sądzę, medium bardziej odpowiedniego w tym wypadku. W doborze środków i technik inspirowałem się kaligrafią japońską i orientalnym malarstwem tuszem.

Więcej

Malarstwo Symboliczne

Oto wybór najlepszych, namalowanych przeze mnie prac, o charakterze symboliczno-surrealistycznym. Malarstwo w klimacie podobnym do twórczości Zdzisława Beksińskiego, Jana Lebensteina czy Jerzego Dudy-Gracza, ale jednak moje własne, autentyczne i szczere. Prace przedstawione w tej galerii mają zupełnie różną tematykę i formę. Były one wielokrotnie wystawiane i reprodukowane. Dwie z nich („Pasożyty sumienia” i „Proteza sumienia”) zostały pokazane w Tokyo Metropolitan Museum of Art na 61-szej wystawie „Artyści dla pokoju”, która była częścią corocznej konferencji na rzecz światowego pokoju.

Więcej

Anioły

Motyw anioła pojawił się w mojej sztuce niejako przypadkowo. Malowane przeze mnie anioły są bardzo różne – nadawałem im atrybuty, okaleczałem je, nawiązywałem zarówno do doktryny chrześcijańskiej, jak i do współczesnej historii, choćby okresu „Solidarności”. Inspirowałem się również literaturą, np. Siódmy anioł nawiązuje do poezji Herberta. Ten cykl, różny w treści i formie, jest jeszcze otwarty.

Więcej

Zapałki

Trzy cykle prac, w których wykorzystałem postać ludzką lub samą jej twarz wpisana w płonącą zapałkę. Poszczególne serie prac mają zupełnie inny kontekst i łączy je tylko zbliżona technika wykonania oraz wykorzystanie motywu płomienia zapałki. Malarstwo to dzięki uniwersalności swojego przesłania i atrakcyjnej formie wielokrotnie było wystawiane, reprodukowane, a nawet doczekało się własnej serii kolekcjonerskich pudełek zapałek firmy „Wołoszyn”.

Więcej

Akty

Oto wybór najlepszych namalowanych przeze mnie w trakcie studiów na ASP aktów. Obrazy powstały w pracowni rysunku prof. Mariana Nowińskiego pod czujnym okiem adiunkta prof. Grzegorza Stachańczyka. Większość z nich można było oglądać 2012 r. w Galerii Czajka Dorum Art( w dawnej fabryce wódek Koneser na Warszawskiej Pradze) podczas wernisażu wystawy Michała Piotrkowicza - "Bez Tajemnic’’ odbył się oraz koncert zespołu GUYINTHESKY . Chłopaki z GUYINTHESKY zagrali mix indie rocka i post-post-punku z ogromną dawką żywych emocji.

Więcej

Martwa Natura

Od konkretu ku abstrakcji

Seria martwych natur wykonana w pracowni prof. P. Bogusławskiego ASP Warszawa 2007-2008. Prace autorstwa Michała Piotrkowicza z początku syntetyczne i rysunkowe nabierają gestu spontaniczności aż plamy i kreski stają się abstrakcyjną kompozycją barw a przedmioty umykają percepcji-tracą swoją definicję.

Więcej

Grafiki

Mocno niepokojące

Trzy serie grafik o różnej inspiracji. Posłużyłem się w nich fotografiami Anny Gruszkiewicz i własnymi. Stanowiły one niejako punkt wyjścia do dalszej pracy twórczej. Wszystkie prace mają charakter bardzo osobisty, stanowiąc (niezależnie od inspiracji) zapis mojego stanu emocjonalnego w danym momencie życia.

Więcej